Szemünk egészsége a legfontosabb! Romlása, éleslátásunk elvesztése életminőségünk romlásával is együtt jár. Vannak olyan szemészeti panaszok, amelyekkel jó, ha azonnal orvoshoz fordulunk!
Szemészeti panaszok, amiket nem érdemes halogatni
Az éleslátás romlása vagy egy szürkehályog kialakulása sokszor éveket vesz igénybe. Az ember először csak azt veszi észre, hogy a monitort vagy a betűket az újságban már nem olyan kontúrosan látja, mint korábban. Ezekkel a tünetekkel nem feltétlenül rohanunk rögtön a szemészhez, hiszen sokan az idősödésre, vagy az anamnézis családi halmozódására fogják éleslátásuk tompulását.
Vannak azonban kortól független szemészeti problémák, amelyekkel feltétlenül szakorvoshoz kell fordulni és nem szabad elhanyagolni a kezelésüket.
Diagnosztizált szemészeti panaszok
Vannak olyan betegségek, amelyek együtt járnak a szem egészségének a romlásával. Az egyik ilyen egészségkihívás a diabétesszel együtt járó retinopátia, amely a cukorbetegség leggyakoribb szemészeti szövődménye, és súlyos látásromlást okozhat. Az állapot a szem hátsó részén található retina véredényeinek sérülése miatt alakul ki és kezeletlenül súlyos látásromlást okozhat. Ezt a szembetegséget komplexen, a vércukorszint karbantartásával együtt lehet csak kezelni és minden típusú (1-es, 2-es) diabéteszesnél, még a gesztációs diabéteszben szenvedőknél is kialakulhat.
A másik, leggyakrabban előforduló szembetegség általában időskorban jelentkezik. Az időskori makula degeneráció szintén a retina hátsó pólusát, a makulát érinti, a betegség során a centrális látás romlik, a perifériás látás a betegség előrehaladtával megmaradhat. Az életminőséget nagy mértékben rontja. Mivel a jelenlegi tudásunk szerint a makula degeneráció nem gyógyítható, de konzervatív és invazív terápiákkal lassítható a romlás folyamata.
A diagnosztizált szemészeti panaszok esetén folyamatos orvosi kontroll kezelés szükséges.
Retinaleválás
A hétköznapi nyelven ’szemkáprázásnak’ leírt jelenségek is utalhatnak komolyabb problémára. Amennyiben úszó foltokat, látótérkiesést, fényvillanásokat vagy szikralátást érzékelsz, azonnal fordulj szemészhez, mert ezek a retinaleválás jelei is lehetnek. Ez azt jelenti, hogy a retina, a látóhártya elválik az őt fenntartó szövettől. Gyors beavatkozás esetében a retina még megmenthető.
Kivörösödés, szemszárazság, fénykárosodás
A nyári kánikula beköszöntével szemünket is óvni kell a nap káros hatásaitól. A meleg, száraz környezet nem csak a természetben, hanem belső terekben, a légkondicionálóknak köszönhetően is száríthatja szemünket. A könny elpárolgásával a szem kivörösödhet, viszkethet, idegentestérzés alakulhat ki. Ezek ellen védekezhetsz orvos által felírt szemcseppel, műkönnyekkel, ezek az orvostechnikai eszközök ma már tartósítószermentes kivitelben is kaphatók, így biztosan nem irritálják a szemfelszínt. Ilyen esetben is érdemes lehet már bejelentkezni szemész szakorvoshoz.
Napszemüveget nyáron kötelező viselni, de aki a maximális védelemre törekszik, annak télen is ajánlatos hordania, hiszen az UVA és UVB sugarak télen is jelen vannak.
Szemünk egészsége egész évben fontos. Óvjuk, védjük, hiszen látószervünk egész éltünkben nekünk dolgozik!