Magyarországon egyelőre nem sok olyan fogorvosi praxissal találkozunk, ahol a lézerek alkalmazása mindennapos volna. Pedig ezen technika térnyerése a fejlett egészségüggyel rendelkezô országokban a fogászat szinte minden szakterületét érinti, és a modern sztomatológia nélkülözhetetlen eszközévé vált.

A lézertechnika orvosi alkalmazásait célzó kutatások, tanulmányok és tudományos tevékenységek eredménye képpen az utóbbi évtizedekben felgyorsultak az események: kiderült, hogy a lézerjelenség anyagok végeláthatatlan sorában előidézhető, ami lehetővé tette, hogy egyre több és egyre fejlettebb lézerberendezések szülessenek. Manapság a medicina szinte minden területén találkozunk a kétségkívül szép eredményekkel kecsegtető lézerek alkalmazásával.

Az orvostudományban alkalmazott lézerberendezések alapvetően két csoportra oszthatók.

Megkülönböztetünk ún. :

Soft-lézereket, melyek a diagnosztikában (pl. labordiagnosztika, caries-diagnosztika, stb.), fájdalom csillapítás és gyulladáscsökkentés felgyorsítására, biostimuláció és  fertőtlenítés céljából alkalmazhatók. A  bőrgyógyászatban és kozmetológiában előszeretettel alkalmazott soft-lézer (pl. arcfiatalítás, szőrtelenítés, aknés hegek, seprűvénák, foltos arcbőr kezelése, stb.) a fül-orr gégészet és allergológia területén is elterjedt, hiszen nagyon hatásosnak bizonyult az allergiás rhinitis kezelésében, az orrnyálkahártyára kifejtett gyulladáscsökkentő hatás miatt. A fogászati alkalmazások is számos sikerről számolnak be, és nagyon effektívek tasakkezelés, nehezen gyógyuló aphtás fekélyek, parodontitis, gingivitis, herpes labialis kezelésében, hiszen nagyon gyors hámosodást eredményez. Ezen kívül  gyökércsatorna-fertőtlenítésre is használatos, egyértelműen igazolt kiváló baktericid hatásának köszönhetően, valamint a fogfehérítésre is alkalmas, ill. csontregenerációs folyamatok elősegítésére, mint kiegészítő th.

A másik nagy csoport az ún. nagyteljesítményű lézerek csoportja, amelyek számos típusa terjedt el, új távlatokat nyitva a sebészetben. Mára az kezd igazolódni, hogy a lézersebészet a hagyományos sebészettel szemben óriási előnyökkel rendelkezik. A nagyteljesítményű lézergyártmányok sebészeti alkalmazásai a fül-orr gégészetben (tonsillectomia, orrkagyló műtétek, septum deformitások kezelése), bőrgyőgyászatban (különféle naevusok, fibromák, lipomák, stb. excisioja), urológiában, érsebészetben és természetesen a sztomatológiában (daganatelőző állapotok, jóindulatú szájüregi daganatok, haemangiomák eltávolítása) is elterjedtek. Fogászatban nagyteljesítményű lézereket szinte minden területen használhatunk, leggyakrabban gingivectomia, frenectomia, koronahosszabbítás, preprotetikai sebészet (pl. vestibulumplasztika), retineált fogak feltárása, implantátum-feltárás, különféle műtétek lebenyképzése, de akár a fogak fúrása is megvalósítható.

És egy érdekes felvétel, amit szívesen ajánlok minden kolléga figyelmébe: http://www.youtube.com/watch?v=Yv2Ni18r1qY

Használ valaki lézert?

Megtekintések: 720

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

A fogfehérítésre ajánlott dióda lézert én használtam, de nem találtam elég eredményesnek!

Nekem pont most pénteken volt szerencsém megtekinteni egy ilyen fogfehérítést. Szintén dióda-lézerrel (980 nm) történt és ez viszont nagyon látványos eredményt hozott. Ráadásul a páciensnek már többször több módszerrel is próbálkoztak, de nem volt sikeres egyik sem. A hölgynek meghatározhatatlan fogszíne volt, leginkább C2-C3-ra hasonlított, és saját bevallása szerint sosem voltak fehérek a fogai. Viszont a lézeres fehérítés után feltűnő volt a változás, amivel ő is nagyon meg volt elégedve (ez szerintem a legfontosabb). A beavatkozás előtt természetesen megkapta a tájékoztatást, hogy ez sem mindenható módszer, és itt sem garantált a siker...neki viszont úgy tűnik szerencséje volt.

Egyébként fogfehérítésre többféle lézert is ajánlanak, az egyik a speciálisan csak erre a célra kifejlesztett zöld fényű Argon KTP-lézer, vagy az ennek megfelelő 532 nm-es diódalézer (általában tetraciklines fogakhoz ajánlják). A másik a sokoldalúan alkalmazható 800-980 nm-es diódalézer, általános fehérítésre. 

Akik a lézerre esküsznek, előnyét abban látják, hogy a nagyon koherens és nagy teljesítményű lézerfény hatására beinduló fotokémiai reakció során a hidrogén-peroxidból rendkívül gyorsan és extrém módon hevesen szabadul fel naszcens oxigén, mely a dentintubulusokba is behatol. Ez az ún. "deep-bleeching" , ami lehetővé teszi a dentin réteg világosítását is.

Dr. Győrfi Adrienne mondta:

A fogfehérítésre ajánlott dióda lézert én használtam, de nem találtam elég eredményesnek!

Foganként végeztétek a fogfehérítést? Mert, amilyen  dióda lézerrel én fehérítettem a fogakat, ott foganként kellett fehéríteni. Nagyon lassú volt.

Salamon Àgnes mondta:

Nekem pont most pénteken volt szerencsém megtekinteni egy ilyen fogfehérítést. Szintén dióda-lézerrel (980 nm) történt és ez viszont nagyon látványos eredményt hozott. Ráadásul a páciensnek már többször több módszerrel is próbálkoztak, de nem volt sikeres egyik sem. A hölgynek meghatározhatatlan fogszíne volt, leginkább C2-C3-ra hasonlított, és saját bevallása szerint sosem voltak fehérek a fogai. Viszont a lézeres fehérítés után feltűnő volt a változás, amivel ő is nagyon meg volt elégedve (ez szerintem a legfontosabb). A beavatkozás előtt természetesen megkapta a tájékoztatást, hogy ez sem mindenható módszer, és itt sem garantált a siker...neki viszont úgy tűnik szerencséje volt.

Egyébként fogfehérítésre többféle lézert is ajánlanak, az egyik a speciálisan csak erre a célra kifejlesztett zöld fényű Argon KTP-lézer, vagy az ennek megfelelő 532 nm-es diódalézer (általában tetraciklines fogakhoz ajánlják). A másik a sokoldalúan alkalmazható 800-980 nm-es diódalézer, általános fehérítésre. 

Akik a lézerre esküsznek, előnyét abban látják, hogy a nagyon koherens és nagy teljesítményű lézerfény hatására beinduló fotokémiai reakció során a hidrogén-peroxidból rendkívül gyorsan és extrém módon hevesen szabadul fel naszcens oxigén, mely a dentintubulusokba is behatol. Ez az ún. "deep-bleeching" , ami lehetővé teszi a dentin réteg világosítását is.

Nem, a fehérítés kvadránsonként történt, mindegyiket fél-fél percen át világítva, aztán 3 perc szünet után még egyszer megismételve ugyanezt, majd további 3 perc elteltével ismét. Tehát összesen 3xfél perc mindegyik kvadránsra, 3 perc szünetekkel...ez nem volt olyan sok idő. A legtöbb időt itt az előkészítő műveletek és a fehérítés utáni teendők igényelték.

Pénteken fogom kipróbálni először, már nagyon várom :)

Foganként végeztétek a fogfehérítést? Mert, amilyen  dióda lézerrel én fehérítettem a fogakat, ott foganként kellett fehéríteni. Nagyon lassú volt.

Salamon Àgnes mondta:

Milyen végződése volt a lézer készüléknek? Mi történt pénteken??

Salamon Àgnes mondta:

Nem, a fehérítés kvadránsonként történt, mindegyiket fél-fél percen át világítva, aztán 3 perc szünet után még egyszer megismételve ugyanezt, majd további 3 perc elteltével ismét. Tehát összesen 3xfél perc mindegyik kvadránsra, 3 perc szünetekkel...ez nem volt olyan sok idő. A legtöbb időt itt az előkészítő műveletek és a fehérítés utáni teendők igényelték.

Pénteken fogom kipróbálni először, már nagyon várom :)

Salamon Àgnes mondta:

Az alábbi linkben található a készülék és a kézidarab, amit használtam:

http://shop.denlase.de/product_info.php?info=p4_Denlase-Bleach-Quad...

Szépen sikerült a fehérítés, elégedetten távozott a páciens, látható volt az eredmény. A problémám az volt csak, hogy valahogy a fényképek, amiket készítettem nem igazán adták vissza azt, amit láttunk. Hozzá kell tennem, hogy a páciensemnek eleve nem voltak nagyon elszíneződve a fogai,fehérítés nélkül is szépnek találtam őket, A2 körüli ill. talán egy picit világosabb volt, de a vége B1 közeli lett.  

A Quadrant bleaching-et használtad??

Salamon Àgnes mondta:

Az alábbi linkben található a készülék és a kézidarab, amit használtam:

http://shop.denlase.de/product_info.php?info=p4_Denlase-Bleach-Quad...

Szépen sikerült a fehérítés, elégedetten távozott a páciens, látható volt az eredmény. A problémám az volt csak, hogy valahogy a fényképek, amiket készítettem nem igazán adták vissza azt, amit láttunk. Hozzá kell tennem, hogy a páciensemnek eleve nem voltak nagyon elszíneződve a fogai,fehérítés nélkül is szépnek találtam őket, A2 körüli ill. talán egy picit világosabb volt, de a vége B1 közeli lett.  

Hozzászólás a beszélgetéshez

RSS

Hirdetés

Partnerek

© 2019   Created by admin.   Működteti:

Profilkártyák  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek